Što je Financial Action Task Force (FATF) i što znači za Hrvatsku da je pod nadzorom

money laundering

Financial Action Task Force (FATF) ili Radna skupina za financijsko djelovanje je osnovano 1989. godine sa sjedištem u Parizu.

Što je FATF?

FATF je  globalna organizacija za praćenje usklađenosti sa međunarodnim standardima na području sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma. Međuvladino tijelo postavlja međunarodne standarde čiji je cilj spriječiti te nezakonite aktivnosti i štetu koju nanose društvu. Kao tijelo za oblikovanje politika FATF radi na stvaranju potrebne političke volje za provedbu nacionalnih zakonodavnih i regulatornih reformi u tim područjima.

To 39-člano tijelo postavlja međunarodne standarde kako bi se osiguralo da nacionalna tijela mogu učinkovito krenuti na nezakonita sredstva povezana s trgovinom drogom, nezakonitom trgovinom oružjem, kibernetičkim prijevarama i drugim teškim kaznenim djelima. Ukupno se više od 200 zemalja i jurisdikcija obvezalo provesti standarde FATF-a u sklopu koordiniranog globalnog odgovora na sprječavanje organiziranog kriminala, korupcije i terorizma.

Uloga FATF-a

FATF istražuje kako se pere novac i financira terorizam, promiče globalne standarde za ublažavanje rizika i procjenjuje poduzimaju li zemlje učinkovite mjere.

Metode koje se koriste za pranje prihoda ostvarenih kriminalnim aktivnostima i financiranje nezakonitih aktivnosti u stalnom su razvoju. Budući da međunarodni financijski sektor provodi standarde FATF-a, kriminalci moraju pronaći alternativne načine pranja prljavog novca.

FATF provodi istraživanje metoda i trendova koji se razvijaju kako bi pomogao zemljama u utvrđivanju, procjeni i razumijevanju njihovih rizika od pranja novca i financiranja terorizma. Nakon što se ti rizici pravilno shvate, zemlje će moći provesti učinkovitije mjere za ublažavanje rizika. 

Što su preporuke FATF-a?

Preporuke FATF-a pružaju sveobuhvatan okvir mjera za pomoć zemljama u borbi protiv nezakonitih financijskih tokova. To uključuje čvrst okvir zakona, propisa i operativnih mjera kako bi se osiguralo da nacionalna tijela mogu poduzeti učinkovite mjere za otkrivanje i ometanje financijskih tokova koji potiču kriminal i terorizam te kažnjavanje odgovornih za nezakonite aktivnosti.

40 preporuka podijeljeno je u sedam različitih područja:

  1. Politike i koordinacija SPNFT-a
  2. Pranje i oduzimanje novca
  3. Financiranje terorizma i financiranje širenja oružja
  4. Preventivne mjere
  5. Transparentnost i stvarno vlasništvo pravnih osoba i aranžmana
  6. Ovlasti i odgovornosti nadležnih tijela i druge institucionalne mjere
  7. Međunarodna suradnja

Preporuke FATF-a često se nazivaju i standardima FATF-a, koji obuhvaćaju same preporuke i njihove interpretativne napomene, zajedno s primjenjivim definicijama u pojmovniku.  Budući da zemlje imaju različite pravne, administrativne i operativne okvire te različite financijske sustave, trebale bi prilagoditi preporuke svojim posebnim okolnostima.

Temelj preporuka FATF-a je pristup temeljen na riziku kojim se naglašava potreba da zemlje utvrde i razumiju rizike od pranja novca i financiranja terorizma kojima su izložene.  Time se osigurava da mogu dati prednost svojim resursima kako bi ublažili rizike u područjima s najvećim rizikom. FATF kontinuirano prati nove i rastuće prijetnje financijskom sustavu te redovito ažurira i usavršava svoje preporuke kako bi zemlje imale ažurirane alate za napad na kriminalce.

Kako bi pomogao zemljama u provedbi njegovih standarda, FATF također izrađuje dokumente o smjernicama i najboljim praksama o nizu pitanja. FATF ih redovito revidira kako bi odražavao iskustvo koje su javna tijela i privatni sektor stekli tijekom godina kako bi zemlje mogle imati koristi od tog iskustva i učinkovito provoditi preporuke FATF-a u vlastitom nacionalnom kontekstu. Taj postupak može uključivati informiranje dionika ili javna savjetovanja kako bi se osigurala korisnost završnog izvješća. 

Preporuke FATF-a sastavni su dio učinkovitog okvira za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma.  Međutim, ono što je ključno jest da se provode učinkovito, a ne samo da se prenose u nacionalni pravni, regulatorni ili operativni okvir, kao označivačka vježba.  Mjere je potrebno prilagoditi nacionalnom kontekstu zemlje i ublažiti posebne rizike s kojima se suočava. 

Metodologijom FATF-a utvrđeno je 11 ključnih područja ili neposrednih ishoda kojima bi se trebao postići učinkovit okvir za zaštitu financijskog sustava od zlouporabe.

Metamologija FATF-a upotrebljava se i za procjenu učinkovitosti djelovanja zemlje i njihove usklađenosti s tehničkim zahtjevima preporuka FATF-a.

Jurisdikcije pod nadzorom

Jurisdikcije koje su pod pojačanim nadzorom aktivno surađuju s FATF-om na uklanjanju strateških nedostataka u svojim režimima u borbi protiv pranja novca, financiranja terorizma i financiranja širenja novca. Kada FATF stavlja jurisdikciju pod pojačani nadzor, što znači da se zemlja obvezala brzo riješiti utvrđene strateške nedostatke u dogovorenim rokovima i podliježe pojačanom praćenju. Taj se popis često izvana naziva “sivi popis”.

Regionalna tijela u stilu FATF-a nastavljaju surađivati s jurisdikcijama, a u međuvremenu izvješćuju o napretku postignutom u rješavanju njihovih strateških nedostataka. FATF poziva te jurisdikcije da svoje akcijske planove dovrše žurno i u dogovorenim rokovima te pozdravlja njihovu predanost i pomno će pratiti njihov napredak. FATF ne poziva na primjenu pojačanih mjera i dubinske analize na te jurisdikcije. Standardima FATF-a ne predviđa se smanjenje rizika ili ukidanje cijelih kategorija kupaca, već se poziva na primjenu pristupa temeljenog na riziku. Stoga FATF potiče svoje članove i sve jurisdikcije da uzmu u obzir informacije navedene u nastavku u njihovoj analizi rizika.

FATF je od veljače 2023. preispitao napredak sljedećih zemalja: Albanije, Barbados, Burkina Faso, Kajmanskih otoka, Demokratske Republike Kongo, Gibraltara, Jamajke, Jordana, Malia, Mozambika, Paname, Filipina, Senegala, Južne Afrike, Južnog Sudana, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Ugande. Za te zemlje ažurirane su izjave koje se nalaze na stranici FATF-a. Haiti, Nigerija, Sirija, Tanzanija i Jemen odlučile su odgoditi izvješćivanje pa je objavljeno njihovo prethodno izvješće, koje ne mora nužno odražavati najnoviji status.

Nakon preispitivanja FATF-a trenutno su pod pojačanim nadzorom Kamerun, Hrvatska i Vijetnam.

Hrvatska

Hrvatska se u lipnju 2023. politički obvezala surađivati s FATF-om i MONEYVAL-om na visokoj razini kako bi ojačala učinkovitost svojeg režima SPNFT-a*.

Od donošenja mehanizma mirovanja u prosincu 2021. godine Hrvatska je ostvarila napredak u pogledu preporučenih mjera mehanizma za poboljšanje svojeg sustava licenciranjem i praćenjem registracije VASP-ova, jačanjem i provedbom učinkovitijih sankcija u nadzornim aktivnostima te poboljšanjem provedbe preventivnih mjera za visokorizične sektore.

Hrvatska će raditi na provedbi svojeg akcijskog plana FATF-a:

  1. dovršavanjem nacionalne procjene rizika, uključujući procjenu rizika od pranja novca i financiranja terorizma povezanog sa zlouporabom pravnih osoba i pravnih aranžmana te upotrebom gotovine u sektoru nekretnina;
  2. povećanjem ljudskih resursa FOJ-a i poboljšanjem analitičkih sposobnosti;
  3. nastavakom poboljšanja otkrivanja, istrage i kaznenog progona različitih vrsta pranja novca, uključujući ML**  koji uključuje strana predikatna kaznena djela i zlouporabu pravnih osoba;
  4. dokazivanjem kontinuiranog povećanja primjene privremenih mjera u osiguravanju izravne/neizravne imovinske koristi, kao i inozemne prihode koji podliježu oduzimanju;
  5. dokazivanjem sposobnosti sustavnog otkrivanja i, prema potrebi, istraživanjem uzajamnog fonda u skladu s njegovim profilom rizika;
  6. uspostavom nacionalnog okvira za provedbu mjera UN-a za uzajamni fond i pružanjem smjernica te provođenjem informiranja i osposobljavanja izvještajnim subjektima; i
  7. utvrđivanjem podskupa nevladinih organizacija koje su najosjetljivije na zlouporabu uzajamnih fondova i pružanjem ciljanog informiranja nevladinih organizacija i donatorske zajednice o mogućim ranjivostima nevladinih organizacija oko zlouporabe uzajamnih fondova.

Glavni izvor: https://www.fatf-gafi.org/en/home.html

         *sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma.

         ** money laundering

Newsletter

Pretplatite se na naš Newsletter!

Izrada internetske stranice sufinancirana je sredstvima pomoći Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Saznaj više

Krajnji primatelj financijskog instrumenta sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.”.