Financiranje iz sredstava EU-a dostupno je svim poduzećima, neovisno o njihovoj veličini i sektoru poslovne djelatnosti, uključujući samostalne poduzetnike, novoosnovana poduzeća, mikropoduzeća, mala i srednja poduzeća te velika poduzeća. EU svake godine podupire više od 200.000 poduzeća kroz brojne oblike financiranja, a što povrh bespovratnih sredstava uključuje i zajmove, mikrofinanciranje, jamstva i vlasnički kapital.
Programima EU-a posebno se podupiru mikropoduzeća te mala i srednja poduzeća (MSP-ovi), definirana na temelju sljedećih kriterija:
Mikropoduzeće
- manje od 10 zaposlenika
- ukupni godišnji promet ili ukupna godišnja bilanca manji od 2 milijuna eura
Malo poduzeće
- manje od 50 zaposlenika
- ukupni godišnji promet ili ukupna godišnja bilanca manji od 10 milijuna eura
Srednje poduzeće
- manje od 250 zaposlenika
- ukupni godišnji promet manji od 50 milijuna eura ili ukupna godišnja bilanca manja od 43 milijuna eura
Navedeni brojevi se odnose samo na pojedinačna poduzeća. Ako je malo poduzeće dio veće grupe moguće je da ne ispunjava uvjete za status MSP-a.
Ukoliko imate ideju koju želite pretvoriti u projekt koji bi bio sufinanciran EU sredstvima, za početak je potrebno pronaći odgovarajući natječaj koji podržava ciljeve projekta.
Drugi korak je utvrditi prihvatljivost tvrtke za natječaj na koji žele aplicirati, kao i prihvatljivost samog projekta za koji želimo financiranje.
Kako se utvrđuje prihvatljivost tvrtke?
Prihvatljivost poduzetnika utvrđuje se tako da se, između ostalog, uzme u obzir vrsta djelatnosti (NKD), veličina poduzeća, pravni oblik poduzeća te vrijednost stavki zabilježenih u sklopu financijskih izvještaja (pozitivno poslovanje).
Analiza se provodi kako bi se utvrdila financijska sposobnost tvrtke za provedbu projekta, odnosno adekvatno upravljanje dodijeljenim sredstvima. Nadalje, prihvatljivost projekta se, između ostalog, odnosi i na stavke koliko je projektni prijedlog usklađen s ciljevima i prioritetima EU fondova te s pravnim, financijskim, tehničkim, okolišnim i ostalim zahtjevima provedbenih tijela. Ukratko, da bi projekt za koji se traži EU financiranje bio prihvatljiv, isti treba biti inovativan, održiv i doprinijeti ciljevima EU, dok financijska konstrukcija projekta treba biti razumna i realna. Potrebno je provjeriti postoji li potreba za tim projektom te da li je on u skladu s nacionalnim i EU politikama te strategijama.
Što treba sadržavati projektni prijedlog
Nadalje, kako bi se neki projekt uzeo u obzir za financiranje potrebno je pravodobno pripremiti potrebnu dokumentaciju koja je navedena u zahtjevima natječaja. Tako projektni prijedlog treba sadržavati jasno definirane ciljeve, rezultate i pokazatelje uspješnosti, detaljne aktivnosti te vremenski okvir za provedbu. Financijsko izvješće mora biti točno i prikazati sve transakcije u skladu sa zakonskim i računovodstvenim okvirima, odnosno hrvatskim i međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
Poduzetnici koju posluju preko više odvojenih pravnih osoba moraju pripremiti i konsolidirane financijske izvještaje.
Uvjeti koji se odnose na financijsko izvješće, kao i na povijest poslovanja, jedan su od ključnih elemenata prilikom pripreme prijave te ih je potrebno pažljivo i pravodobno analizirati kako bi se pronašle mogućnosti za poboljšanje i povećala prihvatljivost i kvaliteta prijave.
Zapošljavanje je također bitna stavka prilikom pripreme projekta te je projekt konkurentniji ukoliko će, uz sve navedeno dovesti i do otvaranja novih radnih mjesta.
Dodatni kriteriji za prijavu su:
- Tvrtka treba biti registrirana za obavljanje gospodarske djelatnosti za projekt koji se prijavljuje.
- Tvrtka mora imati minimalno jednog zaposlenog na temelju sati rada, uz pozitivno poslovanje prethodne dvije/tri godine.
- Ukupni godišnji poslovni prihodi, u pravilu, moraju iznositi više od 50% ukupne vrijednosti prijavljenog projekta.
- Tvrtka mora redovno izvršavati isplate plaća zaposlenicima, plaćanje doprinosa za financiranje obveznih osiguranja ili plaćanje poreza u skladu s propisima RH.
- Provedba projekta ne smije započeti prije predaje projekta.
Kako svaki natječaj ima svoje specifičnosti i zahtjeve potrebno je detaljno pročitati i shvatiti sve zahtjeve koje je potrebno zadovoljiti da bi aplicirali na određeni natječaj te ih ispuniti.
Za sve dodatne informacije kao i o najnovijim natječajima obratite nam se na sales@boost.hr.